4/20/2016

Kiedy boli kręgosłup... WSTAŃ!

źródłó


Dopiero wtedy, kiedy już boli, zaczynamy się o niego martwić. Tabletki przeciwbólowe, szukanie wygodnej pozycji, rehabilitacja, czasem operacja. Dużo lepszą opcją jest zapobieganie takim sytuacjom, czyli stara, dobra profilaktyka! Brzmi jak utarty frazes, ale czy naprawdę nie łatwiej jest zapobiegać niewielkim kosztem i nakładem pracy niż wydawać ogromne pieniądze na leczenie i cierpieć z powodu bólu? No właśnie. Dzisiaj kilka prostych, praktycznych porad, jak zadbać o kręgosłup.


Dlaczego boli?


Po pierwsze, wyrządzamy sobie ogromną krzywdę spędzając większość dnia w pozycji siedzącej. Osiem godzin w pracy to w przypadku wielu osób dopiero preludium do popołudniowego leniuszkowania na kanapie. Siedzimy przed telewizorem, jedząc (a to akurat wskazane), w autobusie, czekając w kolejce do lekarza. Pozycja siedząca jest dla człowieka nienaturalna! Ewolucja zapewne dąży do zmiany tego stanu rzeczy, ale potrwa to jeszcze kilka tysięcy lat. Tymczasem, pozycja siedząca prowadzi do zaparć:


Zwróćcie uwagę jak bardzo pozycja siedząca zmienia ułożenie końcowego odcinka jelita!
(żródło: gazeta wyborcza online)A także gromadzenia się tkanki tłuszczowej zwłaszcza w obrębie pośladków i ud, problemów z krążeniem krwi, a w dalszej konsekwencji do zaniku mięśni i zwiększenia masy ciała.

Po drugie, poza tym, że siedzimy za dużo, siedzimy niepoprawnie - garbiąc się, wykrzywiając kręgosłup, plącząc nogi, leżąc plackiem na biurku.

Po trzecie, nie dbamy o kręgosłup. Dużo osób prowadzących aktywny tryb życia, często pomija w swoich treningach mięśnie głębokie brzucha i mięśnie przykręgosłupowe. A one są kluczowe dla utrzymania właściwej postawy i zdrowego kręgosłupa. Dodatkowym błędem jest też niepoprawne wykonywanie ćwiczeń. Polecam kontrolować posturę w lustrze (one wcale nie służą do poprawiania makijażu, wbrew pozorom) i po prostu uderzać do trenerów na siłowni. Oni są od tego, by nam pomagać!

Pomijając predyspozycje genetyczne i schorzenia takie jak rwa kulszowa, szkodliwe dla kręgosłupa jest także nierównomierne jego obciążanie. Pomyśl o tym i zmień czasem ramię, na którym nosisz torbę i rękę, w której tachasz zakupy.
Kobietom może dokuczać ból odcinka lędźwiowego także w okresie pierwszych dni menstruacji.

Co robić?


1. Myśl - kontroluj swoją postawę, ściągaj łopatki, przeciągaj się od czasu do czasu, bądź czujny

2. Wstań! Masz chwilę wolnego w pracy? Wstań, przejdź się po kawę, poprzeciągaj się chwilę, zrób kilka głębokich wdechów. Nie siadaj w autobusie, przejdź się schodami, pospaceruj wokół przystanku, czekając na autobus. W przerwie na lunch, zaproś koleżankę/kolegę na spacer, nawet po parkingu. Po prostu, siedź mniej. I obejrzyj ten wykład:3. Ćwicz - ostatnio chodzę na grupowe zajęcia o wiele mówiącej nazwie - Zdrowy Kręgosłup. Zobacz, czy Twój lokalny klub fitness ma podobne zajęcia w ofercie. Naprawdę polecam! Powiedzmy sobie szczerze, samodzielnie ciężko jest się zmotywować, by przez godzinę ćwiczyć mięśnie przykręgosłupowe i głębokie. Mało efektowne i ekscytujące, ale jakie kluczowe!
Jeśli nie jesteś fanem ćwiczeń grupowych, niech YouTube będzie Twoim przewodnikiem - znajdziesz tam mnóstwo ćwiczeń wzmacniających i relaksujących, Uwierzcie mi - one są potrzebne. Żeby cisnąć petardę na siłowni, trzeba czasem zwolnić i zadbać o to, czego na pierwszy rzut oka nie widać.

4. Jedz - zdrowo oczywiście. Zadbaj o dostawy wapnia i witaminy D. Tę ostatnią zapewni Ci słońce, natomiast wapń znajdziesz w przetworach mlecznych (dużą jego zawartością cechuje się ser żółty), których jest on najlepiej przyswajalny, a także w migdałach, orzechach laskowych, rybach (zwłaszcza wędzonych), szpinaku, nasionach słonecznika, fasoli, szczawiu. Unikaj coca-coli, sieje rozpustę w tkance kostnej!

5. Śpij dobrze - pozycją w której najlepiej odpoczywa nasz kręgosłup jest pozycja embrionalna. Więcej o zdrowym śnie możecie przeczytać TUTAJ.

źródło


To naprawdę proste wskazówki i niewielkie zmiany, które dają spektakularne efekty i oszczędzają kupę bólu. Nikt nie ma obowiązku dbać o mój czy Twój, drogi Czytelniku, kręgosłup. Wszystko w naszych rękach!  I serio, wstań! ;) 

UPDATE

Kilka filmików z ćwiczeniami na ból pleców i takich, które zapobiegną bólom w przyszłości:

Ostatnie dwa filmiki to jeden pełny trening, bardzo podobny robimy na zajęciach na mojej siłowni.
Myślę, że raz w tygodniu spokojnie każdy znajdzie na to czas ;) 

2 comments:

Cassidy said...

Możesz polecić jakieś dobre ćwiczenia na kręgosłup na YouTube?

Marta Łukasik said...

Cześć, cześć! Dodałam kilka filmików do posta! :)